Всеки родител с нетърпение очаква детето му да произнесе първите си думички и въпросът, който най-често си задава е – кога е нормално детето да проговори. На този въпрос няма точен отговор, защото всяко дете се развива индивидуално и някои деца може да започнат да бърборят още в периода 8-10 месечна възраст, докато други упорито мълчат до 2-3 годишна възраст.
Все пак трябва да имаме предвид, че в науката Логопедия си има определени норми и възрастови граници за развитие на говорния апарат и когато е налице отклонение от нормата е добре детето да получи подкрепа за развитие на речта.
Детската реч преминава през няколко основни етапа:
През последните години се наблюдава голяма тенденция за късно проговаряне. Причините могат да бъдат няколко: Медицинските състояния и фактори – напр. генетичен фактор, патологично разположение на зъбите, липса на слух, тромави лицево-челюстни органи, по-къса подезична връзка - са обект на наблюдение и корекция от медицински лица.
Има обаче някои причини, които се случват неволно в процеса на развитие на детето и биха могли да окажат влияние за трудно и късно проговаряне:
- Късно захранване - Навременното включване на храна с друга консистенция (различна от течност) е важно за проговарянето, тъй като се променя работата на мускулатурата на лицето.
- Продължителен прием на пасирана храна - Ако сте захранили детето си навреме, то не бива да оставате в тази фаза по-дълго от препоръчителното време. Твърдите храни и тези, които съдържат разнообразни по вид съставки (напр. супи с парченца и твърди храни) подпомагат овладяването на специфични движения на езика и бузите необходими за проговарянето.
- Помощни мебели - Продължителното лежане в шезлонг, кресло или количка намалява силата на коремната мускулатура. Това забавя самостоятелния седеж и води до закъснение в умението за ходене, хващане, координиране на движенията, сядане, посягане. Недобре развита коремна мускулатура е свързана със слаба издишна струя, а дишането е водещо при формирането на правилно звукоизвличане.
- Говорене „на бебешки“ - бебешката реч пречи на детето да осъзнае правилното звучене на думите и това е предпоставка появата и развитието на речта да се забавят значително. С бебето и малкото дете трябва да се говори като се използват цели думи и изречения с правилна граматична структура.
- Липса на четене - Редовното четене увеличава пасивния и активния речник, засилва концентрацията на вниманието и насърчава общуването. Липсата на четене съответно – забавя развитието на речника на детето.
- Ранно включване на изучаването на чужд език – Обикновено чужд език (често и при деца билингви) може да забави развитието на речта на родния език на детето.
- Биберони и залъгалки - Поставянето на играчки и различни предмети в устата помага на бебетата да затворят т.нар. вокален тракт и да започнат да произнасят звуковете К, Д и Б. Децата, които поставят предмети в устата си произнасят много повече звукове и по-дълги редици от тях, спрямо децата, които не поставят предмети в уста. От друга страна бибероните ограничават възможността на езика да се движи и така неусетно забавят говорното развитие.
- Нарушен баланс на тялото и нарушения на моториката – Съществува връзка между самостоятелното сядане, изправяне, прохождане и речта. С овладяването на различните повърхнини децата увеличават обема на обектите, които забелязват и достигат. Ако детето ви се забавя в овладяването на баланса на тялото и преминаването на средните линии, то се нуждае от подкрепяща терапия за двигателно си развитие.
- Технологиите - През последните години технологиите дават своя неоспорим принос към по-късното проговаряне на децата. Деца на 2 и половина - 3 години боравят с няколко думи, издават по-често нечленоразделни звуци. Причините са много, но най-очевидната е огромният поток от информация, който ежеминутно залива все още незрялата нервна система на детето.
Съвременните деца живеят в свят, който изобилства от стимули – образи, форми, цветове и движения и от тях се иска да обработват бързо и непрекъснато огромна нова информация, която достига до тях от заобикалящата ги среда. Нормално е при толкова много стимули детето да не успява да обработи цялата постъпваща информация и някои стимули да са с приоритет пред други. Силният звук на телевизора, ярките, движещи се картини на анимационните филмчета често се оказват по-силен стимул от речта в нормалното човешко ежедневие.
Често децата вследствие на гледане на филмчета на чужд език, започват да произнасят думи на съответния чужд език. Причината за това явление е в честотната характеристика на звуците на човешката реч, която е различна за отделните езици. Ако детето е стимулирано от бебешка възраст със звуци, идващи от една по-агресивна среда (телевизионни екрани) в сравнение с речта и то с предавания, които не са на родния език на детето, неговият слухов апарат се настройва към тази честота и то става невъзприемчиво към езика на своите родители.
При констатиране на забавяне в речта на детето, на помощ би могла да дойде психо-логопедичната терапия. Заедно в екип логопед и психолог провеждат обследване, намират силните и слабите страни в развитието на детето и с подходящи говорни и игрови упражнения подпомагат развитието на речта. Трябва да се има предвид, че цялостното речево развитие е свързано с формирането на психичните процеси – възприятие, внимание, памет, мислене, въображение. Затова колкото по-рано се стратира терапия, толкова резултатите са по-бързи и удовлетворяващи.